Prvýkrát v posilňovni

Prvýkrát v posilňovni
Popis produktu

 

 

Prvýkrát v posilňovni

Tento článok je určený hlavne dievčatám a ženám, ktoré sa ešte neodvážili urobiť ten prvý krôčik k vysnívanej postave a zdravšiemu telu.

Ja som prvýkrát prišla do fitka asi v sedemnástich rokoch. To bolo pred ... ehm, nie - nebudem to počítať. Jednoducho dávno.

Hanblivo som prišla do fitka as množstvom otáznikov v hlave sledovala všetky tie stroje. U väčšiny z nich som nebola schopná identifikovať na čo sú a ako sa používajú a nechcela som skončiť v takých tých „fitness fails“ kompiláciách na youtube, tak som sa im radšej vyhla. Zastavila som sa pri stojane s jednoručkami, kde som schmatla tie najľahšie ( nechcem veľký svaly, chápete ) a nenápadne som kopírovala cviky nejakých týpkov vedľa, ale zvíťazil stud a pocit márnosti. Takto som postupne obišla celú posilňovňu a usúdila, že bude najlepšie, keď pôjdem na pás alebo bicykel a nebudem sa strápňovať. A
tiež – nechcela som mať predsa tie veľké svaly, takže som sa rozhodla, že budem radšej chodiť skutočne len na pás alebo iný cardio stroj, to bude určite na spevnenie a vytvarovanie postavy stačiť.

Ehm. Tak určite!


Preto by som na začiatok rada uviedla na pravú mieru niekoľko mýtov a obáv, ktoré môžu ženy z posilňovania mať.


Nehanbite sa!

Ľudia v posilňovni sú až na výnimky ochotní vám poradiť a rozhodne nemajú v úmysle si z vás robiť srandu. Väčšina ľudí má pri tréningu dosť starostí samo so sebou so sebou a naozaj nemajú potrebu na vás pozerať a zosmiešňovať vás. A keby, je to iba ich problém a vám tým ukazujú iba svoje mindráky a nízke sebavedomie a to vás predsa vôbec trápiť nemusí.

 

Stačí mi, keď budem behať na páse, posilňovanie nepotrebujem.

Behaním na páse spálite nejakú tú kalóriu, ale iba cvičením so záťažou si môžete cielene tvarovať postavu a samozrejme aj posilňovaním spálite nejakú tú sladkosť.

 

 

Bojím sa posilňovať, aby mi nenarástli veľké svaly.

Tejto predstavy sa bojí väčšina žien, ktoré začínajú s cvičením a musím povedať, že aj ja som sa jej, ako som už písala, bála (dneska viem, že je to blbosť). Keď začnete cvičiť, časom pochopíte, že vybudovať nejaký ten kilogram svalovej hmoty vôbec nie je také ľahké, ba dokonca je to pomerne ťažké. My ženy nemáme v tele totiž toľko testosterónu, ako naše drsnejšie polovičky a testosterón je pri raste svalovej hmoty zásadný. Takže sa nebojte, nenarastiete a nezmohutníte do obludných rozmerov, iba si spevníte a vytvarujete telo a zrýchlite svoj metabolizmus, viac svalového tkaniva totiž páli viac kalórií i pokoja, keď
možno len ležíte pri televízii.

 

 

Do fitka chodia len mačky z Instagramu, influenceri atď. - normálni pracujúci ľudia na to nemajú čas!

Toto je snáď najväčší predsudok spojený s posilňovaním a celkovo fitness športom. A skutočne tak stále v dnešnej dobe niekto uvažuje. Do fitka nechodia len sebastredné narcisové a bohaté paničky! Naopak si trúfam povedať, že to sú skôr svetlé výnimky. Väčšina ľudí vo fitku si jednoducho prišla vyčistiť hlavu, zapracovať na svojej postave av neposlednom rade na svojom zdraví. Pretože posilňovanie je šport, ako každé iné! V posilňovni nájdete ľudí rozličných vekových kategórií, nie je to záležitosť len mladých, príďte sa presvedčiť.

 

 

Budem používať tie najľahšie činky.

Keď už prekonáte strach z veľkého nárastu svalov z posilňovania všeobecne, tak už sa ani nebojte siahnuť po ťažšej činke.
Samozrejme pre úplný začiatok sa odporúčam držať váhy, s ktorou zvládnete približne pätnásť opakovaní. Keď časom zosilníte a budete ovládať techniku cvikov, znížte počet opakovaní a zvýšte váhy. Veľké počty opakovaní vám budujú svalovú vytrvalosť, budovanie svalovej hmoty potrebujete trochu pritvrdiť. Pod pojmom budovanie svalovej hmoty si nepredstavujte nasvalenú kulturistku, ale pevnú a tvarovanú postavu. Svaly dávajú telu tvar a okrúhly pevný zadok nezískate inak, než posilňovaním s dostatočnou záťažou.

 


Najskôr si zabehám na páse a potom si teda na chvíľu zaposilujem na strojoch.

Urobte to naopak. Najskôr sa poperte s činkami a strojmi (zámerne hovorím oboje, pretože je ideálne kombinovať ako cvičenie na strojoch, tak s činkami) a až odcvičíte, dajte si svoju polhodinku na páse, bicykli, schodoch…. Posilňovaním totiž vyženiete trochu toho svalového glykogénu a keď neskôr vleziete na pás, budete čoskoro páliť tuk z vašich tukových zásob a nie už spomínaný svalový glykogén (zásobný cukor), alebo to, čo ste v predchádzajúcich hodinách zjedli. Navyše sa cardiom pred tréningom zbytočne unavíte. Šetrite si energiu na poriadny posilňovací tréning!

 


Vyberte si vhodné fitko.

Rozhodnite sa, či chcete skôr komornejšiu činkáreň, profi fitko s dobrou atmosférou (treba moja milovaná Olympia fitness, ktorej som verná už 11 rokov skoro) alebo veľké fitcentrum s množstvom doplnkových služieb, ako je napríklad sauna, masáže atď. Keď si ujasníte táto základná kritériá, pozrite sa na internet a hľadajte vo vašom okolí vhodné fitcentrum. Prezrite si jeho webové stránky, nech viete, do čoho idete, aj to vám pomôže zbaviť sa počiatočnej nervozity, keď budete vedieť, ako to tam vyzerá, ceny atď. Ďalej si ujasnite, či sa s tým cvičením skutočne chcete skúsiť popasovať samy, a alebo či rovno využijete služby osobného trénera. Aj tu opäť platí – vyberajte starostlivo. Bude sa vám lepšie cvičiť so ženou alebo mužom? Aj to je dôležité. A ak bez trénera, chcete chodiť sama alebo s kamarátkou? Cvičenie vo dvojici má výhody aj nevýhody – niekoho motivuje mať sparinga, niekoho to naopak ťahá dole, pretože tréning prekecá :-).

 

Posilňovňu sme si vybrali, vieme približne ako to tam vyzerá, sme oboznámené s cenníkom a teraz si povieme, čo všetko si vziať so sebou. Základ je pohodlné oblečenie. Keď sa v ňom budete cítiť dobre a páčiť sa sebe, tak tým lepšie. Ďalej si vezmite pohodlné a pevné topánky. Počas cvičenia je dôležité dopĺňať pitný režim. Na pitie odporúčam neperlivú vodu alebo nesladený čaj (ovocný, bylinkový, zelený….) Ďalej si vezmite dva uteráky, jeden, ktorý použijete v sprche, druhý si noste po celý čas cvičenia pri sebe a pokladajte ho na každú lavičku alebo stroj, na ktorom cvičíte. Je dôležité dodržiavať základné hygienické pravidlá.


Vo väčšine posilňovní hrá nejaká muzika, takže je na vás, či sa necháte prekvapiť, alebo si vezmete svoju hudbu do slúchadiel. Odporúčam druhý variant. Po prvé si môžete vybrať hudbu, ktorú vy máte najradšej, v dôsledku toho sa vám bude lepšie cvičiť a podáte lepšie výkony a za druhé sa lepšie budete koncentrovať na cvičenie, pretože vás nebudú rušiť ľudia ani žiadne iné veci. Nezabudnite tiež pribaliť so sebou kozmetiku, ako sprcháč a tak. Síce v mnohých posilňovniach je v sprchách sprchový gél, ale nespoliehajte sa na to. Posledná vec, ktorá ma napadá, je tréningový plán (ak ho máte). Tréningový denník/plán je aj pre začiatočníčku celkom užitočná záležitosť. Minimalizujete riziko, že budete zablúdilo chodiť po fitku a nevedieť, kam sa vrtnúť. V dnešnej dobe je výhoda, že s fitness inštruktážnymi videami sa roztrhlo vrece. Stačí sa pozrieť na Instagram alebo Youtube a vyberie si každý.


Tak čo, odhodíte predsudky, hanbu a prídete?


Hlavne doma nezabudnite odhodlanie a nadšenie pre vec! O dobrú náladu sa už postarajú vyplavené endorfíny pri tréningu.

 

autorka: Tereza Kalašová IG: bud_fit_s_terkou

 

 

Vytvorené11. 11. 2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveniePovoliť všetko

Vážení zákazníci,
máme pre vás novinku! Pokiaľ objednávate do Česka, prosíme vyberte Česko*.
*Váš výber sa automaticky uloží.

Príjemné nakupovanie! 💜