5 ranných rituálov, ktoré vám zlepšia deň

Tiež vás trápia ranné stres? Už v posteli sa desíte toho, čo vás čaká? Spomaľte a skúste zapracovať na tom, aby ste sa na rana začali opäť tešiť. Z pôsob, akým strávite svoj čas hneď po prebudení, rozhoduje o tom, aký budete mať celý deň. Prinášame vám 5 tipov na rituály, vďaka ktorým budú vaše rána o poznanie pokojnejší.

Pohoda stojí za skoršie vstávanie

Pokiaľ hneď po prebudení nestíhate, ste vystresovaní a nahnevaní, s najväčšou pravdepodobnosťou sa to s vami potiahne až do večera. Skúste si ráno dopriať viac času a posuňte budík o 10-15 minút skôr. Prebúdzanie neodkladajte a vstaňte načas, nech sa z vašej novej činnosti stane čoskoro návyk. V pokoji si vychutnajte raňajky alebo si pripravte zdravú desiatu do práce. Uvidíte, že vám táto ranná rutina čoskoro prirastie k srdcu a vy budete mať pohodová nielen rána.

Doprajte si čas sami pre seba

Väčšina z nás už počula o pozitívnych účinkoch meditáciou, ale len málokto je pripravený s nimi začať. Predstava sedieť niekoľko minút na zemi v absolútnom tichu môže byť odradzujúce. Existujú ale aj iné jednoduchšie metódy, ako sa upokojiť. Jednou z nich je cvičenie 5-4-3-2-1. Ako prebieha? Zhlboka sa nadýchnete a nahlas vymenujete 5 vecí, ktoré vidíte, 4 veci, ktorých sa dotýkate, 3 veci, ktoré počujete, 2 veci, ktoré cítite a 1 vec, ktorej chuť cítite v ústach. Toto cvičenie vám rovnako ako meditácia pomôže ukotviť sa na chvíľu v prítomnom okamihu. Môžete sa k nemu vracať kedykoľvek počas dňa, keď budete cítiť, že sa potrebujete opäť skoncentrovať a napojiť sami na seba.

Nepozerajte do mobilu ani na televíziu

Ste zvyknutí hneď ráno čítať správy na telefóne alebo si pustiť televíziu? Zastavte! Tieto návyky odvádza vašu pozornosť a zbavujú vás schopnosti sústrediť sa na prítomný okamih. Skúste si večer na telefóne nastaviť režim lietadlo a ráno si miesto televízia pustite upokojujúcu hudbu. Správy a emaily od šéfa na vás počkajú aj po raňajkách.  

Doprajte si dostatok tekutín

Po dlhom nočnom spánku je potreba telu dodať tekutiny. Ešte pred raňajkami vypite veľký pohár vody,   ktorá vám pomôže naštartovať metabolizmus, odstrániť z tela toxíny a priaznivo regulovať pohyby čriev. Ak nemáte po ranu na čistú vodu chuť, pridajte si do nej kúsky ovocia, trochu 100% ovocného džúsu alebo ju nahraďte čajom. Pitný režim nezanedbávajte ani počas raňajok.

Zdravé raňajky ako základ dňa  

Nenahradzujte raňajkách rýchlu kávou. Výživná raňajky s vysokým obsahom vlákniny vám dodá energiu a naštartuje nielen vaše telo, ale aj myseľ, a vy sa budete môcť sústrediť na iné veci ako škvŕkanie v žalúdku. Snažte sa, aby vaše raňajky obsahovala celozrnné potraviny, ovocie, zeleninu, orechy , semená a mliečne výrobky. V ideálnom prípade naraňajkujte s rodinou a užite si spoločne strávený čas.  

Tip: Recepty na dokonalé orechové raňajky

5 ranných rituálov, ktoré vám zlepšia deň
Vytvorené10.1.2021