5 zaujímavostí o čokoláde

Dokonalé chuťové potešenie, kvalitný zdroj energie, perfektný liek na zlomené srdce a podľa Mayov pokrm bohov. Áno, to všetko je čokoláda. Napriek tomu má táto pochúťka aj zlú povesť a koluje o nej veľa poloprávd. Poďme si predstaviť tie najväčšie mýty a vysvetliť si, ako to s nimi naozaj je.

1. Čokoláda spôsobuje akné

Priama spojitosť medzi čokoládou a vznikom akné nebola potvrdená. Pravdou však je, že príliš veľa tuku alebo cukru v strave, môže viesť k nadmernej produkcii množstvo mazu v pokožke ak tvorbe vyrážok. U mastnej a problematickej pleti by ste starostlivo mať svoju stravu pod kontrolou. Na vine môžu byť tiež ženské hormóny, ktoré vedú k zvýšenej konzumácii sladkých jedál pred menštruáciou.

2. Čokoláda zvyšuje libido

O čokoláde sa hovorí, že je afrodiziakum. Aj keď sa toto tvrdenie objavuje pomerne často, v skutočnosti na ňom žiadna pravda nie je. Štúdie nepreukázali, že sa pri konzumácii čokolády zvyšuje sexuálna túžba. Rovnako sa spochybňuje mylná predstava, že čokoláda stimuluje uvoľňovanie serotonínu, hormónu šťastia. Množstvo, ktoré čokoláda v tele produkuje, je príliš malé na to, aby malo nejaký účinok na našu náladu.

3. Tmavá čokoláda je zdravšia ako mliečna

Na čokoláde je strave predovšetkým kakao a tak čím viac, tým lepšie. Preto sa hovorí, že tmavá čokoláda je zdravšie ako mliečna. Dôležitá je tiež kvalita čokolády a spôsob spracovania kakaových bôbov. Čím šetrnejšie postupy, tým viac antioxidantov a živín sa v čokoláde uchová.

4. Čokoláda je zdravá pre srdce

Je potvrdené, že kakao prispieva k prevencii kardiovaskulárnych chorôb, najmä mozgovej mŕtvice, preto sa odporúča zjesť denne malý kúsok. Kakao má pozitívny vplyv na pružnosť ciev a pomáha znížiť krvný tlak.

5. Čokoláda spúšťa bolesť hlavy

Mnoho ľudí verí, že konzumácia čokolády môže spôsobiť bolesti hlavy. Na rozdiel od všeobecného názoru čokoláda nejspíš nevyvoláva bolesti hlavy. Vedecké štúdie však žiadnu súvislosť nepreukázali.

TIP: Recept na Čokoládové Peanut Butter Jelly Cups

Rozumné množstvo čokolády v našom jedálničku by rozhodne nemalo chýbať. Občas je potrebné potešiť chuťové bunky a pohladiť po duši a kvalitná čokoláda má veľa benefitov. V Big Boyi ručne vyrábame čokolády z kvalitných surovín v kombinácii s prémiovými orechmi a lyofilizovaným ovocím . Belgickú čokoládu bez pridaného cukru pridávame aj do našej obľúbenej série arašidových krémov Grand Zero vhodnú pre športovcov a gurmánov.


5 zaujímavostí o čokoláde
Vytvorené16.2.2021