Aké orechy sú najzdravšie?

Rozlúsknuť túto otázku nie je jednoduché. Vo všetkých orechoch totiž môžeme nájsť veľa zdraviu prospešných látok. Vzhľadom k drobným odlišnostiam v zložení sú však niektoré druhy orechov vhodnejšie o trochu viac. Poďme sa na ne pozrieť pekne zblízka.

Najzdravšie pre chudnutie: Mandle , kešu oriešky , pistácie

Pokiaľ hovoríme o energetickej hodnote, sú na tom všetky druhy orechov veľa podobne s výnimkou mandlí , kešu a pistácií. Tie majú menej kalórií než všetky ostatné. Vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, bielkovín a vlákniny budete mať čoskoro po ich konzumácii pocit sýtosti a prestanú vás prepadať chute na niečo nezdravé.

TIP: Pražením orechov dochádza k rozvinutiu chuti, ktorá sa u väčšiny orechov stáva sladkastú a jemnou.Vyvarujte sa ale plodom praženým na oleji. Často sa jedná o nezdravé tuky a navyše praženie pri vysokých teplotách zničí všetky dôležité živiny. V Big Boyi ponúkame prírodné alebo na šetrne na sucho pražené orechy , u ktorých máte istotu, že si plody zachovávajú maximum zdraviu prospešných látok.

 

Najzdravšie orechy pre mozog: Arašidy

Arašidy síce patrí medzi strukoviny, ale bežne sa zahŕňajú medzi orechmi. Obsahujú kyselinu listovú, nepostrádateľný minerál nevyhnutný pre správny vývoj mozgu. Arašidy sú často doporučované tiež vegetariánom a tehotným ženám trpiacim na nedostatok folátov. Rovnako ako väčšina ostatných orechov sú arašidy plné ďalších látok prospešných pre mozog ako napríklad nenasýtených mastných kyselín či vitamínu E.

Najzdravšie orechy pre mužov: Para a pekanové orechy

Para orechy obsahujú selén, ktorý pôsobí preventívne proti rakovine prostaty. Aj pekanové orechy sú dobré pre zdravie mužov vďaka beta-sitosterolu, rastlinnému steroidu, ktorý prispieva k normálnej funkcii prostaty, močového mechúra a močových ciest.

Najlepšie orechy na prevenciu chorôb: Mandle

Mandle majú viac vápnika ako ktorékoľvek iné orechy, čo z nich robí skvelú pochúťku podporujúce celkové zdravie organizmu. Pre kosti a zuby je vápnik základným stavebným kameňom, ale zúčastňuje sa aj mnohých ďalších nevyhnutných pochodov v tele. Mandle sú bohaté tiež na vlákninu a vitamín E, antioxidant, ktorý pôsobí protizápalovo a spomaľuje úbytok kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom.

Najzdravšie orechové "maslo"? Čisto prírodné ...

Pri výbere ideálneho orechového krému sa zamerajte predovšetkým na jeho zloženie. V ideálnom prípade je vyrobené len z nasucho pražených orechov. Vyskúšajte niektorý zo 100% prírodných krémov Big Boy , ktoré neobsahujú žiadne konzervanty, farbivá ani iné prímesi a vynikajú dokonale hladkú konzistenciou.

Najzdravšie cesta, ako jesť orechy: Doprajte si ich s bielkovinami či zdravými sacharidmi

Ako jesť orechy, aby ste dosiahli čo najlepšie výživy? Dôležité je venovať pozornosť tomu, ako as čím orechy jete. Skvele sa hodí k rastlinným a živočíšnym bielkovinám, škrobům a dokonca aj k sladkému ovociu alebo ovocným šťavám, pretože pomáhajú spomaliť trávenie a rozklad cukru.

Tipy pre najzdravšie použitie orechov:

  • Posypte si orechy svoj obľúbený šalát.
  • Pridajte ich do nízkotučného jogurtu alebo raňajkové kaše .
  • Namažte si čisté orechové maslo na plátky ovocie: jablká, hrušky alebo napríklad banán.

 

 

 

 

 

 

 

Aké orechy sú najzdravšie?
Vytvorené21.1.2021