Potraviny, ktoré vám zaručene posilnia imunitu

Dostatočne spať, zbytočne sa nestresovať a pravidelne cvičiť, to všetko vám pomôže podporiť imunitný systém, aby zostal silný a zdravý. Nemenej dôležitá je aj vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov, najmä ak obsahuje niektoré z potravín, ktoré prirodzene posilňujú imunitný systém.

BANÁNY

Banány patria medzi zdravé zdroje sacharidov, vlákniny a vitamínov. Obsahujú draslík dôležitý pre pevnosť svalov a zdravie obličiek a látku TNF, ktorá pomáha bojovať proti neobvyklým zmenám buniek, znižuje riziko rakoviny a zvyšuje imunitu organizmu. Čím sú bodky na banánovej šupke tmavšie a výraznejšie, tým viac TNF obsahujú.

TIP: Recept na Dokonalý banánový chlebík od @mamadomisha

TUNIAK

Tuniak v konzerve je potravina, ktorú nájde v špajze skoro každý. Rozhodne si zaslúži, aby sme ho do jedálnička zaraďovali častejšie. Bolo preukázané, že tuniak s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín pomáha predchádzať depresiám a kognitívnym poklesom. Omega-3 majú tiež protizápalové účinky, pomáhajú v boji proti srdcovým ochorením a posilňujú imunitný systém.

MALÍN

Maliny sú bohatým zdrojom vitamínov a významne prispievajú k prevencii zdravia. Jasná červená farba naznačuje vysokú koncentráciu antioxidantov. Hodí sa napríklad do šalátov, jogurtov, ako ozdoba múčnikov alebo sa pridávajú do raňajkových zmesí. Ak by ste si na malinách chceli pochutnať aj mimo ich sezónu, vyskúšajte lyofilizované čiže mrazom sušené maliny . Vďaka tejto šetrnej úprave si maliny ponechajú všetky vitamíny i minerály.

TIP: Recept na Malinovej makrónky

 

arašidové KRÉM

Arašidové "maslo" je skvelé napríklad ako nátierka na pečivo alebo ako prísada do pečenia a varenia. Obsahuje veľa bielkovín, vlákniny a draslíka. Štúdie naznačujú, že u ľudí, ktorí do stravy pravidelne pridávajú arašidové "maslo", sa znižuje výskyt ochorenia srdca a cukrovky. Arašidy obsahujú aj vitamín E, ktorý podporuje zdravie imunitného systému.

TIP: Recept na Krehké košíčky z horkej čokolády plnené arašidovým krémom

Slnečnicové semienka

Táto fantastická zdravá desiata vám zaženie hlad a zároveň dodá veľa potrebných živín. Slnečnicové semienka sú jedným z najlepších prírodných zdrojov vitamínu E - silného antioxidantu, ktorý pomáha telu bojovať s infekciami. Slnečnicové semienka ďalej obsahujú vitamíny A, kyselinu listovú a niacín.

MANDLE

Aj Mandle vďaka vysokému obsahu vitamínu E pomáhajú posilňovať imunitný systém. Sú bohaté na bielkoviny a vlákninu, obsahujú zinok, ktorý súvisí s prevenciou a liečbou nachladnutia. Mandle podporujú aj správne fungovanie kardiovaskulárneho systému a zdravie srdca.

BROKOLICA

Nie každý miluje brokolicu, ale jej prínosy pre zdravie sú nepopierateľné. Brokolica je plná antioxidantov, draslíka či vitamínov K a C, čo sú látky spájané s prevenciou rakoviny. Brokolica zlepšuje skladbu črevného mikrobiomu, má protizápalové účinky, a tým posilňuje imunitný systém. Ak chcete z brokolice získať čo najviac živín, konzumujte ju surovú. Ale aj varená brokolica obsahuje veľa prospešných látok a je skvelá napríklad ako prísada na vašu obľúbenú pizzu.

 

 

Potraviny, ktoré vám zaručene posilnia imunitu
Vytvorené8.1.2021