Tamara radoví: Naši ľudia sú to najdôležitejšie, čo máme

 

Pracovala vo výrobe turistických suvenírov, keď udrela Koronavirové krízy, bola nútená si hľadať novú prácu. Hoci sa Tamara videla skôr v administratíve, nakoniec zakotvila v Big Boyi. Nástup bol veľmi rýchly, už týždeň po tom, čo poslala životopis, sedela v baliacom úseku a lepila etikety.

Tamaro, keď ste pred necelým rokom nastúpila do Big Boya, boli ste tam len štyri. Teraz ste majstrovou a máte na starosť 16 ľudí. Čo bolo pre Vás na tej rýchlej zmene najťažšie?

Bolo toho veľa, ale najväčšou výzvou pre mňa bol manažment ľudí. Musela som sa naučiť, ako efektívne rozdeľovať a delegovať prácu, riešiť problémy a ladiť fungovanie tímu.

Čo ste pri práci s ľuďmi zistila?

Nie je to pre mňa úplne nová skúsenosť. Už v predchádzajúcom zamestnaní som riadila menšie tím ľudí a komunikáciu s ďalšími dvoma úsekmi. Stále sa utvrdzuje v názore, že naši ľudia sú to najdôležitejšie, čo máme. Preto mi veľmi záleží na tom, aby som si vybrala do tímu tie pravé a vybudovala si s nimi vzájomnú dôveru.

Vybrať do tímu tých správnych ľudí je veda. Darí sa vám to?

Prvotné výber má na starosť naše personalistka. Mojou úlohou je počas skúšobnej doby vyhodnotiť, ako sa daný človek zapája do tímu a zvláda svoju prácu. Predsa len sa jedná o fyzickú náročnejšiu prácu, ktorá nevyhovuje každému.

Čoho si u nováčikov ešte všímate?

Oceňujem predovšetkým snahu a iniciatívu. Schopní ľudia pozrú a na prvý pohľad vidí, čo je potrebné, chopí sa toho a pracujú.

Akým spôsobom motivujete ľudí, aby podávali čo najlepší výkon?

Väčšina zamestnancov samozrejme počuje na finančné ohodnotenie. Máme nastavený jasný a férový systém ovplyvnený pracovným výkonom, na základe ktorého ľudia dostávajú odmeny. Napriek tomu si ale myslím, že zásadnejším faktorom je otvorená komunikácia a ľudský prístup. Snažím sa svojím ľuďom vychádzať v ústrety a na všetkom sa s nimi dohodnúť. Vracia sa mi to a ľudia sú na oplátku ochotní zaskakovať alebo robiť nadčasy.

V každom tíme ľudí je občas potreba zlepšiť náladu a povzbudiť ho. Ako k tomu pristupujete?

U nás je sranda až až. Občas je potrebné skôr šliapnuť na brzdu a rozdeliť tím na menšie skupinky, pretože kde sa moc hovorí, tam sa prestáva pracovať. Zlá nálada sa väčšinou dostaví, keď niečo niekomu vytknem, alebo na niečo upozorním. Ľudia si berú kritiku príliš osobne a niekedy sa aj naštvú.

Čo bol pre vás najväčší problém, keď firma minulý rok rýchlo vyrástla?

Museli sme nájsť nové spoľahlivé ľudí a zaučiť si ich, čo trvá pomerne dlho. Ešte dnes mám 3 pracovníkov v skúšobnej dobe. Snažím sa vybudovať tím, na ktorý sa môžem plne spoľahnúť, pretože nie je v mojich silách kontrolovať každú pohárik, ktorá od nás odchádza. Ľudský faktor je silný.

Ako vašu prácu zasiahla Koronavirové pandémia?

Samozrejme veľa riešime hygienu. Dohliadame na správne nasadené respirátory, časté umývanie a dezinfekciu rúk a pravidelné testovanie.

Ako vy osobne zvládate túto náročnú dobu?

Som perfekcionistka a mám rada, keď je všetko včas a dobre urobené, z čoho som musela veľa zľaviť. Snažím sa myslieť pozitívne, potom sa dá zvládnuť všetko.

Priniesla Vám pandémie aj niečo dobré? Naučila ste sa treba niečo nové?

Rozhodne trávim viac času s rodinou ako prv, za čo som veľmi vďačná. A tiež som sa konečne zlepšila v práci s počítačom. To som vždy chcela.

Čo plánujete do budúcnosti?

Teším sa, až zasa budeme môcť cestovať. Inak som spokojná tak, ako som.

Tamaro, ešte nesmieme zabudnúť na poslednú dôležitá otázku. Akého Big Boya máte najradšej a ako si na ňom pochutnávate?

Milujem lyo ovocia a krémy White Brownie a najradšej si na nich pochutnávajú len tak. Dávam si ich ku kávičke ...

Tamara radoví: Naši ľudia sú to najdôležitejšie, čo máme
Vytvorené13.4.2021